منتشر شده توسط

در تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۳۹۷

استفاده از هرکدام از دو روش­ فوق برای پیاده سازی یک سیستم تحت وب در سازمان مزایا و معایب خاص خود را دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

ماکروسافت شیرپوینت
01

زمان (Time):

با توجه به این موضوع که در برنامه نویسی تمامی بخش های اولیه و ابتدایی یک سیستم سفارشی مانند امکان تایید هویت کاربر  یا امکان دادن دسترسی به کاربران روی محتوا، می­بایست از صفر برنامه نویسی شوند لذا این موضوع در زمان پروژه بسیار تاثیرگذار خواهد بود. بهترین مثالی که در این مورد زده می­شود " اختراع دوباره چرخ" است.
تصور کنید برای ساختن یک ماشین نیاز باشد که شما مجبور شوید ابتدایی­ترین مسائل را نیز خودتان تولید کنید مانند چرخ ! حال تصور کنید که برای ساخت همان ماشین قطعات آماده ای را که قبلاً توسط افراد متخصص دیگری ساخته و نیز تست شده و مشکلات آن برطرف شده است را در اختیار شما قرار دهند مانند چرخ، موتور، بدنه و ... . حال تنها کاری که شما می­بایست انجام دهید انتخاب و کنار هم قراردادن این قطعات است.
این همان شیرپوینت است ! مایکروسافت شیرپوینت که از آن به عنوان پلتفرم نیمه­آماده نرم­افزاری نیز یاد می­شود این امکان را به شما خواهد داد که بتوانید بخش­های مختلفی را که توسط متخصصان مایکروسافت از قبل کدنویسی شده است را طبق نیاز خود کنار هم چیده و سیستم مورد نظر خود را در کوتاه­ترین زمان ممکن تولید کنید.

02

هزینه (Cost):

در مثالی که زده شد کاملا مشخص است که برای تولید تک تک بخش­های ریز و درشت یک ماشین نیاز به تخصص­های مختلفی هست که می­بایست همه آن­ها را در کنار هم جمع کرد. برای تولید یک نرم ­افزار سفارشی در سازمان نیز به جمع ­آوری یک تیم برنامه­ نویسی با تخصص­های مختلف است.
بالطبع این کار نیازمند صرف هزینه­ زیاد خواهد بود همچنین این هزینه نیز می­بایست به طور مداوم به صورت حقوق به افراد متخصص در سازمان حداقل طی زمان انجام پروژه، پرداخت گردد. لازم به ذکر است به طور میانگین یک متخصص برنامه ­نویسی بیشترین میزان دستمزد را نسبت به تخصص­های دیگر در حوزه IT دریافت می­کند.
با توجه به این که با استفاده از پلتفرم­های نرم­افزاری نیمه­ آماده­ای مانند شیرپوینت­ تنها نیاز به پرداخت هزینه اولیه جهت پیاده­سازی این سیستم می­باشد. گرچه این هزینه اولیه خیلی ارزان نخواهد بود. ولی بزرگترین مزیت آن این است که با پرداخت یکباره این هزینه سازمان مالک یک پلتفرم آماده برای رفع بسیاری از نیازهای اطلاعاتی در حال و آینده خواهد شد.

شیرپوینت
شیرپوینت فارسی
03

وابستگی (Dependency):

فرض کنیم ماشینی که قرار بود همه بخش­های آن را خودمان تولید کنیم اکنون آماده است. اگر از ابتدا طراحی و پیاده سازی درستی در مورد این ماشین انجام داده باشیم، حال به مرور زمان و با استفاده بیشتر از این ماشین متوجه خواهیم شد این ماشین نیاز به بهبودهای و تغییراتی نیز دارد. یا اینکه بخشی از نیاز ما به مرور زمان تغییر کرده و نیاز داریم ماشین را نیز متناسب با نیاز جدید به روز کنیم. پس از بررسی متوجه می­شویم که درصد کمی از بهبودها و تغییرات اساسی هستند و درصد عمده آن جزئی هستند. از آنجایی که این تغییرات چه بزرگ و چه کوچک نیز مانند تولید آن نیازمند فرد متخصص مربوط به آن بخش است پس یک وابستگی دائمی به این فرد یا افراد به وجود خواهد آمد. در مورد سیستم­ های نرم­ افزاری نیز باید گفت که تغییرات بخش جدا نشدنی از سیستم خواهد بود. همان­طور که فرم­ها و فرآیند­های کاری در سازمان به مرور دچار تغییرات زیادی می­شوند سیستم نیز باید این امکان را داشته باشد که با کمترین زمان هزینه ممکن با این تغییرات سازگار شود.
در مورد پلتفرم­های نیمه ­آماده مانند شیرپوینت به دلیل اینکه میزان برنامه نویسی بسیار کم بوده یا اصلا وجود ندارد، این مزیت وجود دارد که بتوان با دادن آموزش­هایی کوتاه به کاربران خاص سازمان یا افراد واحد IT، بخش عمده­ای از اعمال تغییرات را به افراد داخل سازمان واگذار کرد و از ایجاد وابستگی به افراد متخصص خارج از سازمان جلوگیری کرد مگر در مواردی که نیاز به تغییرات اساسی در سیستم وجود داشته باشد.

04

امنیت (Security):

  بالطبع قابل پیش بینی خواهد بود که برقرار کردن امنیت سیستمی که حتی تک­ تک بخش­های اولیه آن را خودمان نوشته­ایم در مقایسه با سیستمی که بخش عمده­ای از آن توسط افرادی متخصص در شرکت معظمی مانند مایکروسافت نوشته شده و سالهاست توسط شرکت ها و متخصصان مختلف امنیت در دنیا تست شده و بهبود یافته است، بسیار کار دشوارتری خواهد بود.

شیرپوینت چیست
چرا شیرپوینت
05

قابلیت سفارشی سازی (Customization):

در مورد قابلیت سفارشی­ سازی در این دو روش باید گفت به دلیل آن­که در پیاده­ سازی یک نرم ­افزار سفارشی به روش کدنویسی، همه بخش­ها از ابتدا طراحی و پیاده­سازی خواهد شد امکان سفارشی­ سازی  نیز به نسبت استفاده از پتفرم­ های نرم ­افزاری مانند شیرپوینت بیشتر خواهد بود. البته این به آن معنا نخواهد بود که این امکان وجود نداشته باشد ولی به نسبت نرم ­افزار کدنویسی شده در درجه پایین­تری قرار خواهد گرفت.
و در نهایت، در پاسخ به این سوال که کدام روش برای پیاده ­سازی یک سیستم نرم ­افزاری سفارشی در سازمان مناسب­تر است می­بایست گفت سازمان­ها باید با توجه به موارد گفته و همچنین بررسی دقیق نیازشان، روش مناسب خود را انتخاب نمایند.

مزایای شیرپوینت
استفاده از هرکدام از دو روش­ فوق برای پیاده سازی یک سیستم تحت وب در سازمان مزایا و معایب خاص خود را دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:
شیرپوینت چیست
شیرپوینت یک پلتفرم تحت وب تولید شده توسط شرکت مایکروسافت است که به افزایش کارایی و کاهش هزینه ها در سازمان ها کمک می‌کند.
شیرپوینت
استفاده از هرکدام از دو روش­ فوق برای پیاده سازی یک سیستم تحت وب در سازمان مزایا و معایب خاص خود را دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:
استفاده شیرپوینت
۹ دلیلی که باید از شیرپوینت استفاده کنیم: در اینجا 9 دلیل برای استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا شیرپوینت را عنوان میکنیم.

جستجو

021-28428700